Медиумски статии
Изберете го вашиот јазик

Crosby Straightpoint

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Вие треба да вклучите JavaScript за да ја видите.

Велика Британија: + 44 (0) 2392 484491 САД: + 1 918 834 4611

Фирмата на морска храна ја проширува флотата со фрлање на права линија со користење на рачен плус со радиолошка оптоварувањеGrieg Seafood Shetland Ltd. го додаде својот флота за мобилни ќелии Straightpoint (SP) со капацитет 12t Radiolink plus, кој се користи за мерење на тежината на лососните мрежи во магацин на Шетландските Острови, Шкотска пред испраќањето.

Grieg веќе ги користи SP оптоварувачките ќелии и безжичните рачни читачи во разновидни апликации за кревање низ своите локации на морски фарми, мрестилишта и процесни постројки, на претходно споменатото место на база на Greenhead, покрај Skye (исто така Шкотска), Норвешка и Канада. Најскорешната стекнувачка ќелија главно ќе работи под куката на монтиран хидрауличен управуван кран (MHOC) на фиксен пиедестал - 10t капацитет PK 23500.

Сепак, друг кран, PK 42502, е вграден во камион Scania R500 Class 1, кој исто така се повлекува од објектот, додека некоја од флотата на работничките бродови на компанијата може да пристаниште заедно со мрежата за складирање и екипажот да ја прикачи оптоварувачката ќелија до крановите на палубата ако тие веќе немаат еден одборот. Командантот на бродот, на пример, е опремен со PK 50002 и секогаш ја носи СП-оптоварувачката ќелија во својот инвентар.

Марк Дејвис, тренер за безбедност и здравје при Григ, рече: "Нето-продавницата е голем магацин на индустриска база, каде што нашите мрежи се проверуваат, поправаат, складираат и се мери пред испраќање. Оваа тежина е означена на етикетата, така што нашиот возач на камион и екипажот на бродот се свесни за тежината што ќе ја кренат и ракуваат. Ние тежат цели мрежи [во Гринхед], но и ги мериме во каснувања или делови кога ги менуваме или ги отстрануваме на море ".

Фирмата на морска храна ја проширува флотата за фрлање на права линијаТој додаде: "Ние ги користиме само SP оптоварувачките ќелии, кои моментално се вработени на морските локации на 12 и прибл. 10 брегови на база и капацитети за складирање. Мораме да осигуриме дека нашите операции се во согласност со LOLER [Правилата за дигање на операциите и опремата за лифтинг 1998]. Од аквакултура индустрија е потребно да се спроведе лифтови планови и мерка носивост во однос на мрежи, сидра, храна за риби, чамци, цевки и гас quads да именува само мал број на товари ние обично се среќаваат. "

Надвор од флота на 20-плус на крановите Григ (Велика Британија) работи макари за винтови, виљушкари, телекомуникаци и пакувачи на палети. Ветеран од индустријата и комерцијален нуркач, Дејвис нуди разновидни курсеви, вклучувајќи ги и оние на банкноти, панцири за спасување и опрема за апсење. Тој би сакал да видат оптоварување клетки стане насекаде во аквакултурата и сите морски пазари, вклучувајќи ги и операциите на телехендлер и виљушкар.

Radiolink плус е најпродаван производ на SP, дизајниран да биде лажиран со Crosby стандардни окови. Мобилната ќелија за безжична тензија е способна за мерење и динамичко следење на оптоварувањето во капацитети од 1t до 500t, од залиха. Таа е достапна во верзијата 2.4GHz со голем опсег, обезбедувајќи 700m или 2,300 ft. Опсег до SW-HHP рачниот или безжичниот софтвер на производителот; или во Bluetooth, кој може да биде поврзан со било кој паметен телефон кој ја користи бесплатната HHP апликација на SP на iOS или Android, во опсег до 100m или 328ft. Достапни се верзии 0, 1 и 2 ATEX и IECEx.

Дејвис рече: "Radiolink додаде безбедност и ефикасност на нашите операции. Рачното помагало значи дека можеме да ги прецизираме читањата во реално време на безбедно растојание и да ги документираме за она што ни се потребни во тоа време. Можеби е дека треба да направиме вкрстена проверка со планот за лифтирање на тежината на ловечката мрежа на багаж за лосос, зацврстен на информациите од морското дно, со оглед на различните капацитети на нашите кранови во зависност од радиусот на кој треба да работат. "


Ве молиме кажете ни го вашето име.

Невалиден влез

Невалиден влез

Невалиден влез

Ве молиме кажете ни вашата email адреса.

Вашата е-пошта не одговара, ве молиме внесете повторно

Невалиден влез

Невалиден влез

Откако ќе го испратите овој формулар веднаш ќе стигнете до претставник на СП, директно, кој ќе одговори на вашето барање по електронска пошта побрзо. Или ако би сакале да се јавите повторно, ве молиме да ги известите во пораката.

enzh-TWnlfrdenoes