Изберете го вашиот јазик

Crosby Straightpoint

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Вие треба да вклучите JavaScript за да ја видите.

Велика Британија: + 44 (0) 2392 484491 САД: + 1 918 834 4611

Фирмата на морска храна ја проширува флотата со фрлање на права линија со користење на рачен плус со радиолошка оптоварувањеGrieg Seafood Shetland Ltd. го додаде својот флота за мобилни ќелии Straightpoint (SP) со капацитет 12t Radiolink plus, кој се користи за мерење на тежината на лососните мрежи во магацин на Шетландските Острови, Шкотска пред испраќањето.

Grieg веќе ги користи SP оптоварувачките ќелии и безжичните рачни читачи во разновидни апликации за кревање низ своите локации на морски фарми, мрестилишта и процесни постројки, на претходно споменатото место на база на Greenhead, покрај Skye (исто така Шкотска), Норвешка и Канада. Најскорешната стекнувачка ќелија главно ќе работи под куката на монтиран хидрауличен управуван кран (MHOC) на фиксен пиедестал - 10t капацитет PK 23500.

Сепак, друг кран, PK 42502, е вграден во камион Scania R500 Class 1, кој исто така се повлекува од објектот, додека некоја од флотата на работничките бродови на компанијата може да пристаниште заедно со мрежата за складирање и екипажот да ја прикачи оптоварувачката ќелија до крановите на палубата ако тие веќе немаат еден одборот. Командантот на бродот, на пример, е опремен со PK 50002 и секогаш ја носи СП-оптоварувачката ќелија во својот инвентар.

Марк Дејвис, тренер за безбедност и здравје при Григ, рече: "Нето-продавницата е голем магацин на индустриска база, каде што нашите мрежи се проверуваат, поправаат, складираат и се мери пред испраќање. Оваа тежина е означена на етикетата, така што нашиот возач на камион и екипажот на бродот се свесни за тежината што ќе ја кренат и ракуваат. Ние тежат цели мрежи [во Гринхед], но и ги мериме во каснувања или делови кога ги менуваме или ги отстрануваме на море ".

Фирмата на морска храна ја проширува флотата за фрлање на права линијаТој додаде: "Ние ги користиме само SP оптоварувачките ќелии, кои моментално се вработени на морските локации на 12 и прибл. 10 брегови на база и капацитети за складирање. Мораме да осигуриме дека нашите операции се во согласност со LOLER [Правилата за дигање на операциите и опремата за лифтинг 1998]. Од аквакултура индустрија е потребно да се спроведе лифтови планови и мерка носивост во однос на мрежи, сидра, храна за риби, чамци, цевки и гас quads да именува само мал број на товари ние обично се среќаваат. "

Надвор од флота на 20-плус на крановите Григ (Велика Британија) работи макари за винтови, виљушкари, телекомуникаци и пакувачи на палети. Ветеран од индустријата и комерцијален нуркач, Дејвис нуди разновидни курсеви, вклучувајќи ги и оние на банкноти, панцири за спасување и опрема за апсење. Тој би сакал да видат оптоварување клетки стане насекаде во аквакултурата и сите морски пазари, вклучувајќи ги и операциите на телехендлер и виљушкар.

Radiolink плус е најпродаван производ на SP, дизајниран да биде лажиран со Crosby стандардни окови. Мобилната ќелија за безжична тензија е способна за мерење и динамичко следење на оптоварувањето во капацитети од 1t до 500t, од залиха. Таа е достапна во верзијата 2.4GHz со голем опсег, обезбедувајќи 700m или 2,300 ft. Опсег до SW-HHP рачниот или безжичниот софтвер на производителот; или во Bluetooth, кој може да биде поврзан со било кој паметен телефон кој ја користи бесплатната HHP апликација на SP на iOS или Android, во опсег до 100m или 328ft. Достапни се верзии 0, 1 и 2 ATEX и IECEx.

Дејвис рече: "Radiolink додаде безбедност и ефикасност на нашите операции. Рачното помагало значи дека можеме да ги прецизираме читањата во реално време на безбедно растојание и да ги документираме за она што ни се потребни во тоа време. Можеби е дека треба да направиме вкрстена проверка со планот за лифтирање на тежината на ловечката мрежа на багаж за лосос, зацврстен на информациите од морското дно, со оглед на различните капацитети на нашите кранови во зависност од радиусот на кој треба да работат. "


loadsafe користи тестирање хидраулични лифтови и дигалки

Капацитет на 300t Кабел за оптоварување со притисок Straightpoint (SP) е снимање на податоците на најновата машина Samson COMP-300T-DTR од Worlifts, која ги тестира хидрауличните цилиндри и дигалки.

Worlifts обезбедува голем број на услуги поврзани со снабдување, изнајмување, одржување, тестирање и поправка на хидраулични алати со висок притисок и друга опрема за подигање и местење. Таа има сегашна флота од машини за тестирање, но неодамна го обнови својот капацитет во Бромсгроув, Вустершир, Обединетото Кралство за подобро да ја користи својата централна единица, единица за капацитет 500t, која ги тестира и сопствената опрема на компанијата од флотата за изнајмување плус купувачи и цилиндри на купувачи.

Пол Смит, директор за продажба во Worlifts, рече: "Ние одлучивме дека треба да ги модернизираме и надградуваме нашите тестирачки капацитети за да ни овозможиме поефикасно и поефикасно тестирање - сите во една машина за тестирање. Фокусната точка на оваа иницијатива беше да го зголемиме капацитетот на 500t статички и да ја инкорпорираме оптоварувачката ќелија за динамичко тестирање. Претходно, користевме две машини и реактивни зраци, така што значително ја подобривме работата со надградбата. "

Смит објасни дека натоварената ќелија, која е прицврстена на позиција, лесно се отстранува за голем капацитет, статички тестови или други, каде што таквата технологија не е потребна. Освен тоа, Worlifts планира да спроведе механизам за брзо ослободување во блиска иднина, што уште повеќе ќе ја зголеми неговата употреба. Оптоварувачката ќелија, исто така, може да игра интегрална улога во комплетирањето на независни тестови за компресија на фабрикувани компоненти и челични тела.

Смит рече: "Ние веќе го забележавме позитивното влијание што го има надградбата врз операцијата и ние очекуваме континуирано искористување. Постојат многу причини зошто треба да се тестираат хидраулични цилиндри и дигалки, вклучувајќи го и годишниот преглед, поправка, спецификации, сертификација итн. Тој статус кво ќе остане, но во голема мера подобрено - технолошки и механички - начинот на кој ние можеме да одговориме на тоа разновидна побарувачка ".

Клетките за компресивно оптоварување на SP се пофалуваат со бројни карактеристики, вклучувајќи и производство од високо квалитетен нерѓосувачки челик, безжичен опсег на 700m (или 2,300m), внатрешна антена и работа со стандардни АА батерии. Опсегот е лесно поврзан преку USB-приклучок до iOS-от на SP и апликацијата Android или на неговиот безжичен рачен екран SW-HHP. Во случајот Worlifts, отчитувањата се земаат на таблета која е монтирана на панел на машината. Го користи state-of-the-art софтверот SP за да ги долови тие читања и да подготвува извештаи како што се бара врз основа на предност или побарувачка на купувачи.


оптоварување на приколка со радиолошка врска

Trail-Eze Inc., производител на приколки за тешка опрема од Мичел, во Мичел, ги стави двајцата 13-тон капацитети Straightpoint (SP) Radiolink плус оптоварување клетки во срцето на операции за ракување со материјал на својата нова, state-of-the-art -давање објект.

Trail-Eze специјализира во производство на лизгачка оска, хидрауличен опаш и одвојување на приколки за да им помогне на клиентите за ефикасно и безбедно преместување на опремата на патот. Третата генерација на бизнисот во фамилијарна сопственост неодамна ја отвори новата локација во седиштето, која сега е една од трите централни капацитети во Јужна Дакота - во Мичел, Корзика и Платт, каде што фабрикува трејлери од почеток до крај.

Нејт Тапио, менаџер за операции на Trail-Eze, рече: "Отворањето на новиот објект ја означува кулминацијата на години на истражување и развој во најновата технологија за сликање и завршна обработка. Веб-страницата ни овозможува да ги консолидираме завршните фази на нашето производство под еден покрив. Динамометри се составен дел од технолошки напредната работна околина; софтверот е лесно прилагоден на нашите потреби, производите се лесни за користење и ни штедат време на секоја приколка ".

Новата, 41,000 кв.м. зграда е дизајнирана наменета за финалните фази на производство на приколки; детонација, сликарство, дрвена платформа и завршна инспекција се главни задачи. Две надземни кранови со капацитет 7.5-тон со 92-ft. span опфаќа поголем дел од широчината на фреквенцијата 100, широчина на слободен распон, додека еден кран 15-тон, двоканален кран има распон од 60 ft. Крановите со далечинско управување, опремени со дигалки Stahl CraneSystems, беа фабрикувани од Global Crane и инсталиран од Орион Рагинг. Тие ги укинуваат товарите во различни големини и тежини, кои сега се прецизно следени од опремата на СП.

Tapio рече: "Ние всушност ги откривме решенијата SP преку нашиот локален снабдувач на опрема за поставување и местење, Dakota Riggers. Тие знаеја дека бараме метод за генерирање точна тежина на парчиња и цели приколки што ги произведуваме; ова е важно за нашите производни процеси и за нашите клиенти ".

Тој додаде: "Ова е прв пат да искористиме некој од нивните производи, но ние сме импресионирани. Претходно, нашите методи беа неконзистентни и одземаат многу време. Сега, можеме брзо и прецизно да добиеме тежина на секоја приколка ".

Radiolink плус е најпродаван динамометар на SP, кој е дизајниран да биде лажиран со стандардни канти на Crosby. Мобилната ќелија за безжична тензија е способна за мерење и динамичко следење на оптоварувањето во капацитети од 1t до 500t, од залиха. Достапен е во 2.4GHz верзија со голем опсег, обезбедувајќи 700m или 2,300 ft. Опсег до производителот SW-HHP рачен или безжичен софтвер, или во Bluetooth, кој може да се поврзе со кој било паметен телефон со бесплатна HHP апликација на SP на iOS или Android на се движи до 100m или 328ft.


dutest со СП и КросбиDutest, трета инспекциска компанија и снабдувач на опрема за подигнување, ќе го дистрибуира целиот спектар на производителот на натоварени ќелии Straightpoint (SP) низ Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) со непосреден ефект.

Префрлањето на широкиот опсег на технологии за мерење на силата на SP го следи нејзиното стекнување од страна на најголемата хардверска компанија за подигање, местење и ракување со материјал во светот, The Crosby Group, која има постоечки договор за снабдување. Дуст има капацитети во Дубаи и Абу Даби, но обезбедува решенија за купувачите низ емиратите.

Сараванван Т., регионален менаџер-ОАЕ во Дустест, рече: "Ние веќе соработуваме со Крозби и добиваме одлична поддршка од нив. Заедно со проактивноста на претставниците на СП, тоа го направи бизнис смисла да ги додадете своите производи на нашите богати резерви на дигање и местење опрема. ОАЕ е регион кој го поздравува технолошкиот напредок на индустријата и тој тренд се усогласува со нашето партнерство со Крозби, а сега СП. Предвидувам побарувачка за нивната опрема од поморските, авијациските, производствените и тешките градежни индустрии, покрај нафтата и гасот ".

Дејвид Ајлинг, директор за глобален развој на бизнисот за решенија за мониторинг на оптоварување на СП, рече: "Една од апелите за сопственост на Крозби беше зголемена пенетрација на пазарот, а договорот Дустест служи како навремен пример за подобриот напад. Тоа не значи дека Dutest не би размислувал за партнерство со SP директно во некоја фаза, но постоењето на синџирот на снабдување на Дустест-Крозби јасно ни забрза до овој момент ".

Ајлинг и Дејвид Милард, менаџер за развој на бизнисот во СП, веќе доставија продуктивна обука на претставниците на Дустест, покривајќи го целиот спектар. Radiolink плус е најпродаван производ на SP, дизајниран да биде лажиран со Crosby стандардни окови. Мобилната ќелија за безжична тензија е способна за мерење и динамичко следење на оптоварувањето во капацитети од 1t до 500t, од залиха. Таа е достапна во верзијата 2.4GHz со голем опсег, обезбедувајќи 700m или 2,300 ft. Опсег до SW-HHP рачниот или безжичниот софтвер на производителот; или во Bluetooth кој може да биде поврзан со било кој паметен телефон кој го користи бесплатниот HHP стан на SP на iOS или Android, во опсег до 100m или 328ft.

Во меѓувреме, СП неодамна лансираше нова Bluelink оптоварување ќелија со единечен капацитет, која ја воведува технологијата на Bluetooth на постојните и потенцијалните клиенти, кои сеуште користат застарени механички мерки за мерење на сила. Bluelink е мобилна ќелија со капацитет 6.5t (14,300 lb.), насочена кон крајните корисници кои остануваат лојални на традиционалната опрема, но кои би можеле да бидат рецептивни за подобрена технологија и вродените предности за читање на податоци дигитално, на безбедно растојание. Како што повтори Ајлин, сепак, Radiolink и Bluelink се само два примерока во низа безбедносни центрични решенија дизајнирани со цел на крајниот корисник.

Марсел Тавуто, менаџер за продажба во Крозби, рече: "Сè уште сме во релативно рана фаза од претходниот договор за снабдување со" Дустест ", така што неговото неодамнешно усвојување на СП технологијата е доказ за силата на партнерство што можеме да го фатиме дури и во текот на изминатите две години. Опсегот [SP] е понапреден од алтернативите на пазарот и очигледно е дека се направени поголеми инвестиции во развојот на производите, што е важно за Saravanan и неговиот тим. "

Saravanan додаде: "Општо земено, бизнисот е добар. Ние очекуваме долгорочни односи со Крозби [и СП]. Кога ќе започнат нови иновации, ние сакаме да бидеме меѓу првите што ќе ги ставиме на пазарот. Имаме добар однос со крајните корисници и постојано се обидуваме да ги прикриеме нашите купувачи со опремата што ја вградуваме ".

На сликата (од лево кон десно): Мохамед К. Бин Дасмал, управен директор во групата Бин Дасмал; Дејвид Ayling, глобален директор за развој на бизнисот за решенија за мониторинг на оптоварување на SP; Марсел Тавуту, регионален менаџер за продажба во Кросби; и Saravanan Т., регионален менаџер во Дустест ОАЕ.


монопилStraightpoint (SP) произведува голем број на производи за мерење на сила, кои се движат во капацитет до 1,000t +, кои се користат на различни начини од страна на секторот за ветерна енергија. Опремата обично се доставува до крајните корисници преку широка дистрибутивна мрежа на SP, која обезбедува најмодерни оптоварувачки ќелии за офшор, ветерна енергија и други работни места низ целиот свет.

СП, неодамна стекнат со укинување и местење опрема гигант Crosby, ја измени својата опрема за употреба во најсложените средини. Нејзината најпродавана радиолошка плус безжична оптоварувачка ќелија, како и многу производи во портфолиото, може да се пофали со IP67 или NEMA6 заштита на животната средина и сертификат за одобрување на DNV GL, додека верзијата ATEX и IECEx се достапни во опасни зони 0, 1 и 2. Понатаму, асортиманот е изработен од алуминиум од високо квалитетен аероспејс одделение и работи со стандардни АА батерии.

СП, технолошки пионер во својата област, неодамна ја ажурираше својата Bluetooth способност и започна со подобрена верзија на популарната апликација за да им овозможи на своите оптоварени ќелии да комуницираат со до осум уреди, до 100m (328 ft.) Далеку. Собраните податоци може да се праќаат на други приматели во форма на табеларни пресметки на Excel или PDF извештај. Апликацијата го зема своето име од дисплејската единица Handheld plus, која користи алтернативна технологија која овозможува опсег до 700m (2,300ft.), Додека пак софтверскиот пакет со повеќе безжични оптоварувачки контролер (SW-MWLC) ги прикажува и регистрира податоците од до 100 SP безжични оптоварувачки ќелии истовремено.

Апликациите за подигнување на енергијата на ветерот кои ги спроведуваат оптоварувачките ќелии се различни, но Дејвид Милард, менаџер за развој на бизнисот во СП, избира четири примери од особен интерес за професионалци во индустријата кои бараат да ја зголемат нивната употреба на технологијата. Во секој случај, евидентно е како следењето на тежината на товарот и / или неговиот центар на гравитација ја зголемува безбедноста, особено кога се крева дигање и друга опрема во близина на работната граница (WLL).

"Прво", го започнува Мулард, "Ајде да погледнеме во попозната апликација за вчитување на ветерницата. Овде, крајните корисници [на СП опремата] ги креваат структурите во целост на сопствени садови или друг превоз. Тие можат да тежат над 400t, па затоа од витално значење е да ги надгледувате надзорниците да ги следат силите што се применуваат и да ги користат оптоварувачките ќелии како алатка за превенција на преоптоварување. Вообичаено е да се искористат еден пар, на пример, капацитетот на 250t на Radiolink плус, кој може да обезбеди вкупен износ на товарот. "

Неговиот следен избор е помалку познат употреба на оптоварување клетки во однос на услуга на дигалки кои често се наоѓаат во nacelle на врвот на кули. Тие се користат за рутински или други работи за одржување. Ваквите дигалки, кои може да се движат до капацитет до 500kg, се користат за подигање и спуштање на алати и делови.

Mullard вели: "Важно е дека сервисните дигалки редовно се тестираат и проверуваат во согласност со LOLER [Правилата за лифтинг операции и опрема за лифтинг опрема 1998]. Корисниците може да се одлучат за Radiolink или Loadlink плус за да извршат тест, да потврдат дека дигалката функционира како што треба и да ги фати податоците. Вообичаено, таквата работа ќе биде искористена за 1t до 2.5t капацитет за оптоварување на капацитети. "

На Loadlink плус е дизајниран да биде лажиран со Crosby стандардни окови. Светот е познат како оригинален уред за мерење на електронски сили кој има интегриран приказ. Со текот на годините линијата е проширена и сега се користи за лифтови со капацитет од 1t до 300t во различни индустрии, вклучувајќи енергија од ветерот, производство, транспорт, земјоделство, нафта и гас, комунални услуги и воздушната индустрија.

Трето, Мулард ги воведува стручњаците за енергијата на ветерот во ќелијата за оптоварување на компресија, која може да се користи за пресметување на тежината или тежината на било која голема фабрикувана единица пред да се вчита, за енергијата на ветерот што обично се однесува на јакна или основа која се наоѓа под водата површина. Мулард истакнува дека повеќе ќелии за оптоварување на компресија можат да се поврзат безжично со SP софтверот на PC софтверот преку USB dongle за да го потврдат центарот на тежината на големи и тешки предмети што можеби не се рамномерно пропорционирани.

Конечно се споменува опсегот на под-оптоварување клетки на СП, кои може да се користат за следење на тензиите на каблите и приклучоците. Mullard вели: "Тоа е изненадувачки за некои степен на поврзување и moorings на офшор фарми со ветерници, под површината на водата. Важно е да се знаат силите кои се применуваат на тие редови за време на сите состојби на морето и временските услови. Заштитата на животната средина од напредната внатрешна дизајнна конструкција и запечатување со висок степен на одѕив овозможува [SP] производите да се користат во влажни услови без опасност од неуспех. "

СП ќе изложува на Global Offshore Wind 2019, кој се одржува 25-26 јуни во Лондон Excel.

Мрежа за ветерна енергија


Брза контакт форма

Ве молиме кажете ни го вашето име.

Невалиден влез

Ве молиме кажете ни вашата email адреса.

Невалиден влез

Невалиден влез

Невалиден влез

Невалиден влез

Откако ќе го испратите овој формулар веднаш ќе стигнете до претставник на СП, директно, кој ќе одговори на вашето барање по електронска пошта побрзо. Или ако би сакале да се јавите повторно, ве молиме да ги известите во пораката.
enzh-TWnlfrdenoes